Pielęgnacja ogrodów

W ogrodach , które założyliśmy my i w takich które założył ktoś inny,  zajmujemy się jednorazową i stałą pielęgnacją. Stałe, regularne pielęgnacje pozwalają utrzymać ogród w dobrej kondycji.

Jest to zajęcie czasochłonne i wymagające fachowej wiedzy na temat potrzeb poszczególnych gatunków roślin.  Posiadamy profesjonalne narzędzia, które pozwalają fachowo i sprawnie przeprowadzić zabiegi pielęgnacyjne.

Obserwujemy i chronimy rośliny przed szkodnikami i chorobami. Wykonujemy opryski profilaktyczne i lecznicze. Stosujemy preparaty biologiczne i chemiczne w zależności od występujących objawów i potrzeb. Dbamy o zachowanie zdrowego wyglądu ogrodu.

Pielęgnacje ogrodów wykonujemy w systemie abonamentowym lub jednorazowym.

Wykonujemy między innymi:

cięcie drzew i krzewów, odmładzające i prześwietlające

formowanie żywopłotów

pielęgnowanie i koszenie  trawników

nawożenie trawników

nawożenie roślin

pielenie

opryski przeciw chorobom i szkodnikom

osłanianie roślin przed zimą

ściółkowanie

serwisujemy i przygotowujemy systemy nawadniania do zimy

odmładzanie ogrodów

Pielęgnacja trawnika to element składowy pielęgnacji ogrodu – dla niektórych najważniejszy. Systematycznie kosimy, nawozimy, prowadzimy wertykulację, wałujemy, dosiewamy. Dbamy o to aby trawa była zawsze zdrowa, gęsta i zielona.  Chronimy przed szkodnikami, i chorobami grzybowymi które również mogą wystąpić na trawniku.

Nie możemy zapominać o właściwym nawadnianiu trawnika. Trawnik przelany lub przesuszony traci na wyglądzie. Trawa staje się słabsza i podatniejsza na choroby. Duże, soczyście zielone trawniki zawsze cieszą i koją oko. Jednak to zawsze najbardziej pracochłonna i wymagająca cześć ogrodu. Aby uzyskać efekt pięknej zieleni pamiętamy żeby już zakładanie trawników odbywało się profesjonalnie z uwzględnieniem wszystkich warunków siedliskowych. Gleba powinna zostać odpowiednio oczyszczona, zaprawiona i spulchniona. Nasiona dobrane do siedliska. W późniejszym użytkowaniu przynosi to efekt i ułatwia pielęgnowanie trawników.

Aby utrzymać efekt pięknej soczystej zieleni nie zapominajmy, że systematyczne pielęgnowanie trawników to podstawa.

Pielęgnować trawniki możemy sami lub z pomocą profesjonalisty, który dobierze odpowiednie zabiegi we właściwym czasie.

Jeżeli decydujemy się sami prowadzić pielęgnację pamiętajmy o kilku podstawowych zabiegach:

  • Koszenie – Zabieg powinien być wykonywany systematycznie, należy przy tym pamiętać żeby źdźbła trawy nie były ani z krótkie ani za długie. Kosiarka, zawsze powinna mieć ostre noże, inaczej po koszeniu trawa sprawia wrażenie lekko podsuszonej. Skoszona trawę możemy składować na kompost i odzyskać ja w formie nawozu. Po koszeniu warto od czasu do czasu trawnik zgrabić.
  • Grabienie – Grabiąc usuwamy obumarłe cząstki trawy tworzące na powierzchni tzw, filc nie przepuszczający do korzeni, wody, powietrza i składników pokarmowych. W ten sposób wzruszamy wierzchnią warstwę gleby, przewietrzamy i chronimy przed chorobami grzybowymi. Taki zabieg możemy wykonać raz na miesiąc.
  • Podlewanie – Obecnie możemy zdać się na system automatycznego nawadniania, który ułatwi dbanie o trawnik. Program nawadniania uzależniony jest od nasłonecznienia i rodzaju gleby.
  • Nawożenie- obecnie mamy wiele rodzajów nawozu na rynku i łatwo jest wybrać odpowiedni preparat, który wspomoże wygląd i zdrowie trawnika.
  • Napowietrzanie – aeracja i wertykulacja – pobudza rozkrzewianie się systemu korzeniowego dzięki czemu trawnik jest mocniejszy, bardziej odporny na suszę i choroby. Napowietrzanie ułatwia przenikanie wody i nawozu do warstwy korzeni.
  • Piaskowanie – na zbyt zwięzłych i ciężkich glebach powoduje ich rozluźnienie i wspomaga rozwój systemu korzeniowego. W zależności od stanu i jakości gleb możemy go wykonywać raz w roku lub raz na kilka lat.
  • Wapnowanie – poprawiamy pH gleby, zmniejszamy ryzyko pojawienia się mchów lub wspomagamy ich usuwanie.

Stała i kontrolowana pielęgnacja ogrodu jest bardzo potrzebna abyśmy mogli cieszyć się nim cały rok. Prowadzimy kompleksowe usługi ogrodnicze.

W zakres naszych prac wchodzi również odmładzanie ogrodów.  Są to zabiegi w przypadku ogrodów starych, które zostały zapomniane na jakiś czas z różnych powodów. Często są to ogrody bardzo ciekawe i urokliwe z tzw. patyną ogrodową.

W ramach naszej oferty proponujemy kompleksowe usługi ogrodnicze oraz pielęgnację ogrodów .